Ofte stillede spørgsmål - FAQ
Hvor står det, at min virksomhed skal betale erhvervsaffaldsgebyrer?
I bekendtgørelse om affald, nr. 224 af 7. marts 2011. Bekendtgørelsen kan du se her.
(https://www.retsinformation.dk/Forms/R0710.aspx?id=135872) Jeg kan læse i pressen at reglerne skal laves om, hvorfor får jeg så alligevel tilsendt en opkrævning på gebyrerne?
Reglerne er ikke lavet om endnu, og evt. kommende ændringer vil ikke få indflydelse på de gebyrer der skal opkræves for 2011. De gebyrer, der sendes ud nu, er gebyrer for 2011.
Min virksomhed bruger ikke genbrugspladserne, hvorfor skal jeg så betale?
Affaldsbekendtgørelsen har givet virksomheder retten til at benytte genbrugspladserne. Din virksomhed skal ifølge §61, stk. 4 betale for retten til at benytte genbrugspladserne.
Det er frivilligt at benyttet genbrugspladserne, men ligesom for husholdningerne, skal der betales for retten og muligheden for at bruge pladserne.
Nogle virksomheder vil derfor opleve, at gebyrets størrelse ikke svarer til den faktiske brug af genbrugspladserne.
Hvad får jeg for administrationsgebyret?
Fra 2011 har kommunerne pligt til at opkræve et administrationsgebyr hos virksomhederne.
Virksomheder skal som hidtil bidrage til Modtagestation Vendsyssels basisomkostninger, og det tidligere gebyr for farligt affald er nu en del af administrationsgebyret.
Virksomheder skal være med til i øvrigt at dække kommunens omkostninger til administration af erhvervsaffaldsområdet og det generelle affaldsplanlægningsarbejde.
Min virksomhed producerer ikke affald, hvorfor skal jeg så betale!
Alle aktive virksomheder producerer affald i et eller andet omfang affald. Det er affald hver gang der en el-pære, printeren, noget papir, glas osv. skal bortskaffes. Også selv om din virksomhed har adresse i en privatbolig.
Affaldsbekendtgørelsen har på forhånd allerede fastlagt hvilke virksomheder der er fritaget for gebyrer:
- visse virksomhedsformer
- visse brancher med 0-1 ansatte
- virksomheder med en omsætning under 50.000 kr. i 2009 (to år før gebyråret)
Kun under helt særlige omstændigheder har kommunen mulighed for at fritage andre virksomheder for gebyret:
- hvis kommunen kan lægge til grund at der ikke er en affaldsproduktion på virksomheden – dette vil dog være undtagelsen, da alle aktive virksomheder som udgangspunkt producerer affald, se mere
her.
- virksomheder der kan dokumentere at de ikke anvender genbrugspladserne, og i stedet forskaffer al affald på anden vis, se mere
her.
Jeg har allerede en aftale med en vognmand, der henter mit affald
Der betales for retten og muligheden til at betale for genbrugspladsen. Det er frivilligt hvor meget din virksomhed benytter genbrugspladserne.
Du kan se mere
her, hvor vi beskriver om din virksomhed kan være omfattet af en af de undtagelser der kan give fritagelse for gebyret.