Vi bruger cookies til statistik som en del af vores arbejde for at lave en god hjemmeside. Hvis du ikke siger "nej tak til cookies", antager vi, at du accepterer vores cookie politik.

Se vores "cookiepolitik".

Byrådet 2018-2021

Byrådet i Brønderslev Kommune består af 27 medlemmer og er valgt for perioden 2018 - 2021
Byrådet 2018-2021

Læs om Byrådet

Dagsorden og referater

Udvalg:

Borgmester, 1. og 2. Viceborgmester

 

Mikael Klitgaard Borgmester V
Karsten Frederiksen 1. Viceborgmester C
Arne M. Jensen
2. Viceborgmester A

Mikael Klitgaard (V)

Mikael Klitgaard

Borgmester

Gl. Kirkvej 6
9330 Dronninglund

Tlf. 2444 5403 / 9945 4400
E-mail: Mikael.Klitgaard@99454545.dk

Medlem af:
Byrådet (Borgmester)
Økonomiudvalget

 

Niels Vestergaard Salling (V)

Niels Vestergaard Salling

Landmand

Klæstrupvej 92
9740 Jerslev

Tlf. 21618211
E-mail: bynvs@99454545.dk

Medlem af:
Byrådet
Økonomiudvalget

 

Lasse Riisgaard (V)

Lasse Riisgaard
Projektudvikler

Vestskoven 18
9700 Brønderslev

Tlf. 5139 1034
Mail: Lasse.Riisgaard@99454545.dk

Medlem af:
Byrådet
Social- og Sundhedsudvalget

 

Jens Andersen (V)

Jens Andersen
Smedemester

Gyvelvej 30
9700 Brønderslev

Tlf. 9883 7096
E-mail: Jens.Andersen@99454545.dk

Medlem af:
Byrådet
Teknik- og Miljøudvalget

 

Dennis Kvesel (V)

Dennis Kvissel

Vejer og måler

Løgtholtvej 8, Dorf
9330 Dronninglund

Tlf. 40972990
E-mail: bydk@99454545.dk

Medlem af:
Byrådet
Børne- og Skoleudvalget
Fritids- og Kulturudvalget

 

Martin Bech (V)

Martin Bech
Studerende

Grønnegade 41,1. th
9700 Brønderslev

Tlf. 5051 7524
Mail: Martin.Bech@99454545.dk

Medlem af:
Byrådet
Social- og Sundhedsudvalget

 

Klaus Riis Klæstrup (V)

Klaus Riis Klæstrup

Soldat

Fini Henriques Kvarter 22
9700 Brønderslev

Tlf. 40148298
E-mail: bykrk@99454545.dk

Medlem af:
Byrådet
Beskæftigelsesudvalget
Ældreomsorgsudvalget

 

Lone Birkmose Lex (V)

Lone Birkemose Lex

Fysioterapeut

Ingeborg Skeels Vej 47, Flauenskjold
9330 Dronninglund

Tlf. 9813 5107
E-mail: Lone.Birkmose.Lex@99454545.dk

Medlem af:
Byrådet
Børne- og Skoleudvalget

 

Margit Chemnitz (V)

Margit Chemnitz      

HR Konsulent

Allerupvej 5, Klokkerholm
9320 Hjallerup

Tlf. 2094 5454
E-mail: Margit.Chemnitz@99454545.dk

Medlem af:
Byrådet
Fritids- og Kulturudvalget

 

Jan Thaibert (V)

Jan Thaibert

Muremester

Gl. Kongevej 36, Agersted
9330 Dronninglund

Tlf.
E-mail: byjat@99454545.dk

Medlem af:
Byrådet
Beskæftigelsesudvalget
Ældreomsorgsudvalget

 

Karsten Frederiksen (C)

Karsten Frederiksen

Direktør

Frejasvej 55
9700 Brønderslev

Tlf. 2526 8312
E-mail: Karsten.Frederiksen@99454545.dk

Medlem af:
Byrådet
Økonomiudvalget
Teknik- og Miljøudvalget

 

Line Vanggard Pedersen (C)

Line Vanggard Pedersen

Landmand

Hummelhedevej 40
9740 Jerslev J

Tlf. 6154 4668
Mail: Line.Vanggaard.Pedersen@99454545.dk

Medlem af:
Byrådet
Beskæftigelsesudvalget
Børne- og Skoleudvalget

 

Erik Sørensen  (O)

Erik Sørensen

Isolatør

Smalbyvej 47
9700 Brønderslev

Tlf. 4045 8656
Mail: Erik.Sorensen@99454545.dk

Medlem af:
Byrådet
Ældreomsorgsudvalget

 

Carsten Ullmann Andersen (O)

Carsten Ullmann Andersen

Overværkmester

Hausagervej 59
9740 Jerslev

Tlf. 51927320
E-mail: bycua@99454545.dk

Medlem af:
Byrådet
Teknik- og Miljøudvalget
Social- og Sundhedsudvalget

 

Lars Bisgaard Andreasen (A)

Lars Bisgaard Andreasen

Redaktør

Tornerosevej 17
9700 Brønderslev

Tlf. 2283 1616
Mail: Lars.Bisgaard.Andreasen@99454545.dk

Medlem af: 
Byrådet
Børne- og Skoleudvalget
Social- og Sundhedsudvalget

 

Eskild Sloth Andersen (A)

 

Eskild Sloth Andersen

Vejleder

Rønne Alle 13
9320 Hjallerup

Tlf. 2261 8704
E-mail: Eskild.Andersen@99454545.dk

Medlem af:
Byrådet
Beskæftigelsesudvalget

Arne M. Jensen (A)

Arne M. Jensen

Metalformand

Rolfsgade 16
9700 Brønderslev

Tlf. 2177 7118
E-mail: Arne.M.Jensen@99454545.dk

Medlem af:
Byrådet
Økonomiudvalget

 

Hildo Rasmussen (A)

Hildo Rasmussen

Tømrer

Sømærket 2
9340 Asaa

Tlf. 2485 0662
E-mail: Hildo.Rasmussen@99454545.dk

Medlem af:
Byrådet
Teknik- og Miljøudvalget
Fritids- og Kulturudvalget

 

Bettina Bøcker Kjeldsen (A)

Bettina Bøcker Kjeldsen

Sagsbehandler

Frederiksgade 101
9700 Brønderslev

Tlf. 29800752
E-mail: bybbk@99454545.dk

Medlem af:
Byrådet
Beskæftigelsesudvalget
Børne- og Skoleudvalget

 

Lene Hansen (A)

Lene Hansen

Fhv. borgmester

Præstelunden 15
9740 Jerslev

Tlf. 9883 1524
E-mail: Lene.Hansen@99454545.dk

Medlem af:
Byrådet
Økonomiudvalget

 

Ole Jespersgaard (A)

Ole Jespersgaard

Lærer

Engvej 41, Ø. Brønderslev 
9700 Brønderslev

Tlf. 9881 1456 
E-mail: Ole.Jespersgaard@99454545.dk

Medlem af: 
Byrådet
Ældreomsorgsudvalget

 

Peter H. S. Kristensen (A)

Peter H. S. Kristensen

Kredsformand

Bogfinkevej 49 
9700 Brønderslev

Tlf. 9883 8700 
E-mail: Peter.H.S.Kristensen@99454545.dk

Medlem af:
Byrådet
Børne- og Skoleudvalget
Fritids- og Kulturudvalget

 

Christen Bager (A)

Christen Bager

Pensionist

Rørholtvej 10
9330 Dronninglund

Tlf. 29928406
E-mail: bychb@99454545.dk

Medlem af:
Byrådet
Ældreomsorgsudvalget
Social- og Sundhedsudvalget

 

Johannes Trudslev (A)

Johannes Trudslev

Murer 

Manna Mosevej 229, Thise 
9700 Brønderslev 

Tlf. 9888 7203 
E-mail: Johannes.Trudslev@99454545.dk

Medlem af:
Byrådet
Teknik- og Miljøudvalget

 

Poul Erik Andreasen (A)

Poul Erik Andreasen

Pensionist

Nørregade 10
9330 Dronninglund

Tlf. 30283025
Mail: bypea@99454545.dk

Medlem af:
Byrådet
Økonomiudvalget
Teknik- og Miljøudvalget

 

Steen Søgaard Petersen (J)

Steen Søgaard Petersen

Forsikringsansvarlig

Hegely 182
9320 Hjallerup

Tlf. 2238 8108
Mail: Steen.Sogaard.Petersen@99454545.dk

Medlem af:
Byrådet
Økonomiudvalget
Børne- og Skoleudvalget

 

Simon Aagaard (J) 

Simon Aagaard

Idrætskonsulent

Enebærvej 24
9300 Dronninglund

Tlf. 40400577 
E-mail: bysap@99454545.dk

Medlem af:
Byrådet
Teknik- og Miljøudvalget
Fritids- og Kulturudvalget            

 

Kontakt

Borgmester
Tlf.: 99454400

Kommunevalg 2017

Brønderslev Kommune - Logo

Se kandidatlister og fordeling af personlige stemmer mm.
 

KMDvalg.dk
Opdateret 18. september 2018
Ansvarlig redaktør: Bente Nygaard Højer