Vi bruger cookies til statistik som en del af vores arbejde for at lave en god hjemmeside. Hvis du ikke siger "nej tak til cookies", antager vi, at du accepterer vores cookie politik.

Se vores "cookiepolitik".

Tirsdag den 21. november 2017 blev det nye Byråd i Brønderslev Kommune valgt. Se resultatet her
Kommunevalg 2017

Læs om Byrådsvalget 

Den nye Kommunalbestyrelse

Mandatfordeling

Parti Mandater
A - Socialdemokratiet 11
C - Det Konservative Folkeparti 2
J - Borgerlisten 2
O - Dansk Folkeparti 2
V - Venstre, Danmarks Liberale Parti 10

 

Konstituering

Se udvalgsoversigt (nyt vindue)


Kandidater

A. Socialdemokratiet

Arne M. Jensen, Brønderslev
Eskild Sloth Andersen, Hjallerup
Hildo Rasmussen, Asaa
Bettina Bøcker Kjeldsen, Brønderslev
Peter H. S. Kristensen, Stenum
Ole Jespersgaard, Ø. Brønderslev
Lene Hansen, Jerslev
Ole Andersen, Asaa
Christen Bager, Dronninglund
Johannes Trudslev, Manna-Thise
Birger Lyngholm Thomsen, Dronninglund
Kurt Kristensen, Brønderslev
Poul Erik Andreasen, Dronninglund
Emilly Leilah Kanyi Pedersen, Brønderslev
Karen Strandfelt, Manna-Thise
Jane Hvas, Manna-Thise
Lene Søndergaard, Klæstrup-Jerslev
Lars Rueskov, Brønderslev
Lars Bisgaard Andreasen, Brønderslev
Nobel Kabeya, Brønderslev
Adnan Jedon, Brønderslev
Martin Bo Jensen, Brønderslev


 

B. Radikale Venstre

Frede Hansen, Dronninglund
Bjarne Axelsen, Brønderslev
Mediatrice Mushimiye, Brønderslev
Morten Thordahl, Hjallerup
Rikard Georg Jespersen, Brønderslev


 

C. Det Konservative Folkeparti

Karsten Frederiksen, Brønderslev
Line Vanggaard Pedersen, Jerslev
Peter Stecher, Ø. Brønderslev
Jan F. Johansen, Hjallerup
Carsten Møller Nielsen, Dronninglund
Paw Nielsen, Jerslev
Rasmus Appelon Evaldsen, Brønderslev
Jette Schiønning Aasholm, Brønderslev
Stig Stavnskær, Ø. Brønderslev
Michael Peter Hansen, Brønderslev
Lone Lønbro, Brønderslev
Gorm Karstrøm, Brønderslev
Stinne Reng, Brønderslev
Ole Agger Hansen, Brønderslev
Torben Houge Nielsen, Brønderslev


 

F. SF - Socialistisk Folkeparti

Henning Jørgensen, Brønderslev
Mikkel Mørk, Brønderslev
Gitte Rye Larsen, Dronninglund
Jan Løvenholt, Flauenskjold
Marie Brix Mørk, Brønderslev
Arthur Corneliussen, Agersted


 

I. Liberal Alliance

Jacob Høfler
Niels Chr. Aagaard


 

J. Borgerlisten

Steen Søgaard Petersen, Hjallerup
Simon Aagaard, Dronninglund
Kaj Styrishave, Jerslev
Jonna Holdorf, Klokkerholm
Kristian Kristoffersen, Dronninglund
Knud Erik Sørensen, Asaa
Mette Greve Lund, Dronninglund
Mogens Gregersen, Hjallerup
Morten Sloth, Dronninglund


 

K. Kristendemokraterne

Inge Marie Sonne, Brønderslev
Per Christensen, Brønderslev
Bent Christensen, Dronninglund


 

0. Dansk Folkeparti

Erik Sørensen, Brønderslev
Carsten Ullmann Andersen, Jerslev
Lars Bjørck Mortensen, Hjallerup
Danny Manfred Rosenkilde Nielsen, Flauenskjold
Mads Frederik Toft, Flauenskjold
Ejvind Aakjær, Dronninglund


 

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti

Mikael Klitgaard, Dronninglund
Martin Bech, Brønderslev
Gitte Krogh, Brønderslev
Lasse Riisgaard, Brønderslev
Klaus Riis Klæstrup, Brønderslev
Svend Erik Trudslev, Brønderslev
Hans Christian Holst, Asaa
Nadia Vest, Assa
Svend B. Bøgh, Dronninglund
Jan Thaibert, Agersted
Lone Birkmose Lex, Flauenskjold
Margit Chemnitz, Klokkerholm
Peter Mølbjerg, Klokkerholm
Niels Vestergaard Salling, Jerslev
Jens Andersen, Serritslev
Knud L. Pedersen, Thise
Dennis Kvesel, Hjallerup
Kim Østergaard, Hjallerup
Lasse Møller Nielsen, Hjallerup
Søren Lauritsen, Ø. Brønderslev
Majbritt Iversen, Hallund


 

Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne

1. Ole Bruun, Asaa
2. Leif Gammelgård, Hjallerup
3. Jens Gudiksen, Asaa
4. Lone Nedergaard, Brønderslev
5. Inger Gudiksen, Asaa
6. Runa Friis Hansen, Brønderslev


 

Å. Alternativet

1. Asger Nielsen
2. Michael Øhrberg
3. Jytte Cramer
4. Kirstine Nielsen

Valgforbund

Valgforbund 1:

J. Borgerlisten
K. Kristendemokraterne


 

Valgforbund 2:

B. Radikale Venstre
I. Liberal Alliance


 

Valgforbund 3:

C. Det Konservative Folkeparti
O. Dansk Folkeparti
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti


 

Valgforbund 4:

A. Socialdemokratiet
F. SF – Socialistisk Folkeparti
Ø. Enhedslisten – De Rød-Grønne
Å. Alternativet

Valgplakater

Valgplakater må i henhold til Lov om offentlige veje kun være ophængt i perioden fra lørdag den 28. oktober 2017, kl. 12.00 til og med onsdag den 29. november 2017. Det er partiorganisationen selv, der skal sørge for ophængning og nedtagning af plakaterne.

Valgplakaternes størrelse må max. være 0,8 m2. Der må ikke ophænges valgplakater i umiddelbar nærhed af valgstedet, hvilket som minimum betyder, at der ikke må ophænges valgplakater på de umiddelbare adgangsveje til afstemningsstedet (afstemningsstedets matrikel).

Vejdirektoratets vejledning om ophængning af valgplakater:

KMDvalg - Følg valgresultatet
SE VALGRESULTATET

Opdateret 7. januar 2019