Vi bruger cookies til statistik som en del af vores arbejde for at lave en god hjemmeside. Hvis du ikke siger "nej tak til cookies", antager vi, at du accepterer vores cookie politik.

Se vores "cookiepolitik".

Se de 27 kandidater der blev valgt til Brønderslev Byråd for perioden 1. januar 2022 til 31. december 2025
Kommunevalg 2021

Læs om Byrådsvalget

Den nye kommunalbestyrelse

Stemme pct. 69,94% (-2,9)

Tallene i parentes ved den enkelte kandidat angiver, hvilken plads den enkelte er valgt ind på. Under mandater er tallet i parentes forskellen fra tidligere valg.

Parti Mandater
V - Venstre, Danmarks Liberale Parti
Mikael Klitgaard, Dronninglund (1)
Line Vanggaard Pedersen, Jerslev (3)
Mathias Christensen, Brønderslev (4)
Lasse Riisgaard, Brønderslev (6)
Margit Chemnitz, Klokkerholm (8)
Dennis Kvesel, Dorf (10)
Niels Vestergaard Salling, Jerslev (13)
Martin Bech, Brønderslev (16)
Klaus Riis Klæstrup, Brønderslev (17)
Johnni Olesen, Hjallerup (20)
Jens Andersen, Serritslev (23)
H. C. Holst, Asaa (27)
12 (+2)
A - Socialdemokratiet
Bettina B. Kjeldsen, Brønderslev (2)
Eskild Sloth Andersen, Hjallerup (5)
Hildo Rasmussen, Asaa (7)
Ole Jespersgaard, Ø. Brønderslev (11)
Peter H. S. Kristensen, Stenum (15)
Johannes Trudslev, Manna-Thise (18)
Christen Bager, Dronninglund (21)
Arne M. Jensen, Brønderslev (24)
8 (-3)
C - Det Konservative Folkeparti
Peter Stecher, Brønderslev (9)
Janni Høybye, Jerslev (22)
2 (0)
J - Borgerlisten
Steen Søgaard Petersen, Hjallerup (14)
1 (-1)
O - Dansk Folkeparti
Carsten Ullmann Andersen, Jerslev (19)
1 (-1)
D - Nye Borgerlige
Lars E. Sørensen, Brønderslev (25)
1 (+1)
F - SF - Socialistisk Folkeparti
Henning Jørgensen, Brønderslev (12)
1 (+1)
Ø - Enhedslisten - De Rød-Grønne
Runa Friis Hansen (26)
1 (+1)

 

Kandidat nr. og personlig stemmetal: 

  1. Mikael Klitgaard, Dronninglund (V) 2.726
  2. Bettina B. Kjeldsen, Brønderslev (A) 1.986
  3. Line Vanggaard Pedersen, Jerslev (V) 532
  4. Mathias Christensen, Brønderslev (V) 324
  5. Eskild Sloth Andersen, Hjallerup (A) 401
  6. Lasse Riisgaard, Brønderslev (V) 317
  7. Hildo Rasmussen, Asaa (A) 349
  8. Margit Chemnitz, Klokkerholm (V) 264
  9. Peter Stecher, Brønderslev (C) 686
  10. Dennis Kvesel, Dorf (V) 254
  11. Ole Jespersgaard, Ø. Brønderslev (A) 225
  12. Henning Jørgensen, Brønderslev (F) 198
  13. Niels Vestergaard Salling, Jerslev (V) 251
  14. Steen Søgaard Petersen, Hjallerup (J) 390
  15. Peter H. S. Kristensen, Stenum (A) 208
  16. Martin Bech, Brønderslev (V) 254
  17. Klaus Riis Klæstrup, Brønderslev (V) 252
  18. Johannes Trudslev, Manna-Thise (A) 180
  19. Carsten Ullmann Andersen, Jerslev (O) 275
  20. Johnni Olesen, Hjallerup (V) 235
  21. Christen Bager, Dronninglund (A) 172
  22. Janni Høybye, Jerslev (C) 134
  23. Jens Andersen, Serritslev (V) 226
  24. Arne M. Jensen, Brønderslev (A) 160
  25. Lars E. Sørensen, Brønderslev (D) 201
  26. Runa Friis Hansen (Ø) 157
  27. H. C. Holst, Asaa (V) 207

 

Læs flere detaljer om valget på KMDvalg

Konstituering

Kandidatlister og valgforbund til Byrådsvalget

A. Socialdemokratiet
Bettina B. Kjeldsen, Brønderslev
Arne M. Jensen, Brønderslev
Eskild Sloth Andersen, Hjallerup
Peter H. S. Kristensen, Stenum
Benny Engelsted Karlsen, Dronninglund
Hildo Rasmussen, Asaa
Ole Jespersgaard, Ø. Brønderslev
Ole Andersen, Asaa
Emilly Pedersen, Brønderslev
Christen Bager, Dronninglund
Karen Strandfelt, Manna-Thise
Lene Søndergaard, Klæstrup-Jerslev
Johannes Trudslev, Manna-Thise
Birger Thomsen, Dronninglund
Mogens Stougaard Karlsen, Jerslev
Mathias Pedersen, Brønderslev
Jan Sonne-Schmidt, Klokkerholm
Otto Bjerre, Hellum
Lars Rueskov, Brønderslev
A. Neil Jacobsen, Brønderslev
Poul Erik Andreasen, Dronninglund
Adnan Jedon, Brønderslev

B. Radikale venstre
Janus Hove, Ø. Brønderslev
Dorthe Kerschus, Dronninglund
Per Nielsen, Brønderslev

C. Det Konservative Folkeparti
Peter Stecher, Brønderslev
Mikael Christensen, Hjallerup
Michael Peter Hansen, Brønderslev
Stinne Reng, Brønderslev
Janni Høybye, Jerslev
Ole Agger Hansen, Brønderslev
Thomas Greve Lund, Dronninglund
Jette Schiønning Aasholm, Brønderslev
Jan Rønnov, Brønderslev
Jan F.Johansen, Hjallerup
Karsten Andreasen, Dronninglund
Torben Houge Nielsen, Brønderslev

D. Nye Borgerlige
Lars E. Sørensen, Brønderslev
Idon Brødbæk, Dronninglund
Peter Bonde, Brønderslev
Morten Toft, Brønderslev

F. SF - Socialistisk Folkeparti
1. Henning Jørgensen, Brønderslev
2. Kristina P. Johansen, Jerslev
3. Kristine Taagaard, Brønderslev
4. Ivan Johansen, Jerslev
5. Mikkel Mørk, Brønderslev
6. Marie Brix Mørk, Brønderslev
7. Jan Løvenholt, Flauenskjold

G. Veganerpartiet
Uffe Koch

I. Liberal Alliance
Hans-Henning Terp-Hansen, Brønderslev

J. Borgerlisten
Steen Søgaard Petersen, Hjallerup
Simon Aagaard, Dronninglund
Marianne Fristrup, Hjallerup
Mette Greve, Dronninglund
Kaj Styrishave, Jerslev
Jonna Holdorf, Klokkerholm
Jakob Hassingboe, Agersted
Mogens Gregersen, Hjallerup

K. Kristendemokrateme
Knud Pejstrup, Hjallerup
Inge Marie Sonne, Brønderslev
Benjamin Fossing, Thise

O. Dansk Folkeparti
Carsten Ullmann Andersen, Jerslev
Danny Rosenkilde, Flauenskjold
Jamie Voldby, Brønderslev
Ejvind Aakjær, Ørsø

V. Venstre. Danmarks Liberale Parti
Mikael Klitgaard, Dronninglund
Mathias Christensen, Brønderslev
Jens Andersen, Serritslev
Martin Bech, Brønderslev
Thomas Bertram, Jerslev
Peter Bjerre, Stenum
Svend Bøgh, Dronninglund
Margit Chemnitz, Klokkerholm
Søren Christiansen, Brønderslev
Frits Danielsen, Dronninglund
Simon Eid, Brønderslev
Malene Fisker, Brønderslev
H. C. Holst, Asaa
Anders B.Hummelmose, Brønderslev
Jacob Høfler, Ø. Brønderslev
Majbritt Iversen, Hallund
Klaus Riis Klæstrup, Brønderslev
Dennis Kvesel, Dorf
Winnie Vest, Asaa
Peter Mølbjerg, Klokkerholm
Johnni Olesen, Hjallerup
Knud L. Pedersen, Thise
Line Vanggaard Pedersen, Jerslev
Lasse Riisgaard, Brønderslev
Niels Vestergaard Salling, Jerslev
Jan Thaibert, Agersted
Henrik Toftgaard, Dronninglund
Nadia Vest, Dronninglund

Ø. Enhedslisten – De Rød-Grønne
1. Runa Friis Hansen
2. Christina Eilers
3. Lone Nedergaard
4. Annemette Chemnitz Eilers
5. Mai Jensen

 

Valgforbund

Valgforbund 1:
D Nye Borgerlige
O Dansk Folkeparti
V Venstre, Danmark Liberale Parti

Valgforbund 2:
B Radikale Venstre
F SF – Socialistisk Folkeparti
G Veganerpartiet
Ø Enhedslisten – De Rød-Grønne

Valgforbund 3:
C Det Konservative Folkeparti
I Libereal Alliance

Valgforbund 4:
J Borgerlisten
K Kristendemokraterne

Valgplakater

Valgplakater må hænges op fra lørdag den 23. oktober 2021 kl. 12.00 og skal være taget ned igen senest den 24. november 2021 ved døgnets afslutning.

 

Vejledning til opsætning af valgplakater.
Illustration af regler.

 

Er der spørgsmål om valgplakater, kan du rette henvendelse til jurist Mikkel Mose Baltsersen, Sekretariatet, tlf. nr. 9945 5455.

Spørgsmål

Spørgsmål til ovenstående kan rettes til Mona Jensen, tlf. 9945 4405 eller Steen Olsen, tlf. 9945 5302.

Kontakt

Faglig leder
Tlf.: 99454405
Økonomikonsulent
Tlf.: 99455302

Borgmester

Mikael Klitgaard

Genvalg til Borgmester
Mikael Klitgaard (V)

LÆS MERE

Her kan du læse mere om det nye Byråd

Byråd 2022-2025
Opdateret 29. november 2021
Ansvarlig redaktør: Bente Nygaard Højer