Vi bruger cookies til statistik som en del af vores arbejde for at lave en god hjemmeside. Hvis du ikke siger "nej tak til cookies", antager vi, at du accepterer vores cookie politik.

Se vores "cookiepolitik".

Krudtuglerne vil have endnu flere seniorer i gang efter Corona-pausen

I uge 33 starter Krudtuglerne i Brønderslev, Hellum og Stenum deres nye sæson, hvor alle interesserede seniorer inviteres til at komme og prøve en række forskellige aktivitetstilbud
Kickoff

Gymnastik, Krolf, Dart, og en masse andet. Der er rig mulighed for at få sved på panden og smil over læben, når senioridrætsforeningerne Krudtuglerne i Brønderslev, Hellum og Stenum starter op igen efter Corona-pausen. Efter en lang periode, hvor foreningernes aktiviteter har været lukket ned, er det nu igen muligt for seniorerne at holde sig i gang under trygge forhold.

”Flere af vores medlemmer har givet udtryk for, at de savner samværet omkring vores idrætsaktiviteter. Med det nuværende smitttetal føler vi os klar til at starte en ny sæson op igen. Vi tager selvfølgelig vores forbehold og lever op til DGI og Dansk Idrætsforbunds retningslinjer for idræt under Corona-pandemien” udtaler formand Poul Jensen fra Krudtuglerne Brønderslev.

Krudtuglernes medlemmer spænder aldersmæssigt fra 60 år og hele vejen op til slutningen af 90-årsalderen. På nuværende tidspunkt har foreningen i Brønderslev omkring 80 medlemmer, men vil gerne have endnu flere med. ”Vi vil gerne have fat i flere seniorer. Vi ved der sidder mange alene rundt omkring, og dem vil vi da gerne have ind i vores fælles-skab, så tøv endelige ikke med at møde op til første træning” fortsætter Poul Jensen.

Krudtuglerne har fast træning hvor henholdsvis onsdag og torsdag fra kl. 9-11. Traditionen tro indledes dagen altid med 3 sange fra højskolesangbogen. Fra 9.30 er der aktivi-teter i slusen og i hallen. I hallen er der fælles opvarmning under kyndig ledelse af Ellen Bager, der tidligere på året modtog Spar Nords Hall of Fame pris ved Fritidsprisen i Brønderslev Kommune.
Efter endt opvarmning vælger medlemmerne selv deres aktivitet, hvad end det er dart, krolf, tæppe-curling eller Bowls, som er foreningens seneste påfund. I slusen tilbydes der stolegymnastik til de knap så mobile medlemmer hos instruktør Ellen Hermansen.

Opstart

  • Krudtuglerne Hellum starter onsdag d. 12. august kl. 9.00 i Hellum Multihus.
  • Krudtuglerne Stenum starter torsdag d. 13. august kl. 9.00 i Stenum Hallen.
  • Krudtuglerne Brønderslev starter torsdag d. 13. august kl. 9.00 i Brønderslev Hallerne.

Fakta om Krudtuglerne
I maj 1997 startede man Krudtuglerne op i Brønderslev i samarbejde med kommunen og Idrætssamvirket. Målet var at give ældre over 60 år en mulighed for at dyrke motion og idræt, samt at have et socialt samvær med andre ligestillede. Der blev oprettet motionstilbud under navnet Krudtuglerne i henholdsvis Brønderslev, Stenum og Hellum, som er aktive den dag i dag.

Fakta: Bevæg dig for livet
Danmark skal være verdens mest idrætsaktive nation. Det er målet i det historiske samarbejde, DGI og DIF har indgået med TrygFonden og Nordea-fonden om opfyldelsen af en ny, ambitiøs vision for dansk idræt: Bevæg dig for livet. Visionen er den største part-nerskabsaftale i dansk idræts historie.

Kontakt

Poul Jensen
Formand, Krudtuglerne Brønderslev
Tlf. 3063 4105

Morten Borregaard Poulsen, Projektleder
Bevæg dig for livet – Senior i Brønderslev Kommune
Tlf. 2030 6978

Kontakt

Projektleder
Tlf.: 99454449
Poul Jensen
Formand, Krudtuglerne Brønderslev
Tlf. 3063 4105
Opdateret 29. juli 2020